A cseh kormány májusra halasztotta a döntést a szuperszonikus vadászgépek beszerzéséről, hogy a parlamentnek több ideje legyen megvitatni a honvédelmi stratégiát - jelentette be Jaroslav Tvrdik védelmi miniszter. Prága eredetileg 24 darab többcélú Gripent szándékozott vásárolni az elavult MiG-21-esek felváltására, de miután a tavaly augusztusi árvízkatasztrófa 2 milliárd dollárnyi kárt okozott az országnak, kénytelenek voltak törölni a tervet. A parlamenti képviselők többsége kétségbe vonta az 1,7 milliárd dolláros beszerzés célszerűségét, miközben az államháztartási mérleg hiánya rekordszintre emelkedett.
Tvrdik azonban most azt sem zárta ki, hogy csak 12-14 új gépet vennének, és ezek mellett használtakat lízingelnének. A miniszter szerint a kabinet és a törvényhozás egyaránt Václav Havel államfő utódlásával van elfoglalva, így nem lesz könnyű a nyári törvényhozási szünetig dönteni a vadászgépflotta lecserélésének lassan már egy évtizede húzódó ügyében.
A Reuters decemberben mindenesetre meg nem nevezett forrásból úgy értesült, hogy Prága Kanadával tárgyal tizenöt használt F-18-as esetleges vásárlásáról. Lengyelország 3,5 milliárd dollár értékben 48 ilyen gépet rendelt az amerikai Lockheed Martintól.
