Még csak ígéret Románia EU-tagsága, ám a közvéleményben máris vita kezdődött arról, hogy az ország mikor csatlakozzon a közös európai pénz övezetéhez. Sokan azonnal a csatlakozással egy időben bevezetnék a román eurót, s a kibontakozó vitában nyugat-európai közgazdászok, pénzügyi vezetők érveit hívják segítségül.
Legalábbis vitatható
Várakozásaikat lehűtve, Mugur Isãrescu, Román Nemzeti Bank (BNR) kormányzója közölte: legalábbis vitatható az az álláspont, miszerint az egységes európai pénznemnek a csatlakozással egy időben történő bevezetése megszilárdítaná a tagjelölt államok gazdasági helyzetét.
Egyelőre a közösségi dokumentumokban előírt programot követjük, s eszerint az eurót két évvel az EU-csatlakozást követően, 2009-ben vagy 2010-ben kell bevezetni - szögezte le az BNR kormányzója a román lapok beszámolója szerint.
Lemondanának a lejről
Román elemzők rámutatnak, hogy az Európai Unió nem kötelezte el magát az ország csatlakozásának 2007-es időpontja mellett, ez az évszám csupán irányadó. Ám valószínű, hogy az EU-csatlakozást nagy arányban támogató románok szíves-örömest mondanának le a román lejről az euró javára, s az egységes európai valuta bevezetése nem jöhet elég korán ahhoz, hogy egy esetleges népszavazáson megbukjon.
2007-re 3-4 százalékos infláció
Mugur Isãrescu hangsúlyozta: a jövő év végéig egy sor intézkedést kell bevezetni a kereskedelmi bankok tevékenységének biztonsága érdekében, valamint a hitel bankrendszerben játszott szerepének erősítésére és ellenőrzésére.
A pénzügyi vezető szerint Romániában az infláció 2004-ben 10 százalék alá csökkenhet, 2007-ig pedig elérheti a 3-4 százalékos szintet. A jelenlegi tendenciák alapján feltételezhetjük, hogy az inflációcsökkentési célok teljesülnek, ehhez azonban politikai következetesség szükséges - szögezte le a központi bank kormányzója.
