BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az USA-ban csökkent a munkanélküliség

2003. február 9. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A vezető New York-i tőzsdeindexek határidős jegyzései és az államkötvényhozamok meredeken emelkedni kezdtek pénteken, miután a washingtoni munkaügyi minisztérium nyilvánosságra hozott adatai szerint a munkanélküliségi ráta a decemberi 6-ról januárban 5,7 százalékra mérséklődött az Egyesült Államokban. A decemberi 156 ezres csökkenés után 143 ezer munkahely keletkezett a gazdaságban az agrárszektort nem számítva, ami a legnagyobb növekmény az utóbbi két és fél évben. A Wall Street változatlan munkanélküliségi rátára és mindössze 68-70 ezer új állásra számított. A foglalkoztatás leginkább a kiskereskedelemben és az építőiparban javult, amit szezonális tényezők is elősegítettek, a feldolgozóiparban pedig fél év óta a legkevesebb állás szűnt meg - áll a tárca közleményében.
Az adatokat eltérően értékelték a Bloomberg által megkérdezett elemzők: egyesek szerint néhány hónapon belül lendületbe jön a munkaerőpiac, mert a vállalatok bíznak a gazdaság fellendülésének erősödésében. Mások viszont arra hívták fel a figyelmet, hogy a szezonális korrekciók mesterségesen megemelték a kiskereskedelemben, valamint a szolgáltatásoknál keletkezett állások számát. Az érintett cégek decemberben valójában nem vettek fel új munkaerőt, így januárban nem is építhették le a létszámot, tehát csak fantom állások képződhettek - véli a Salomon Smith Barney elemzője.

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet