Az amerikaiak egészségi állapota recesszió idején javul, viszont romlik, ha a gazdaság ereje teljében van – állítja egy amerikai közgazdász. Christopher Ruhm, a greensborói Észak-Carolina Egyetem professzora nemrég Jó egészség a nehéz időkben címmel megjelentetett tanulmányában úgy vélekedett: a gazdaság gyengélkedése idején követett magatartásformák jobb egészségi állapotot eredményeznek - írja a Magyar Hírlap az MTI-t idézve.
A szakember kutatásai szerint nehéz időkben az emberek sokkal kevésbé hajlamosak az elhízásra, jobban kaphatók a fizikai aktivitásra, és kevesebbet dohányoznak.
Az 1972–1991 közötti idôszakban Christopher Ruhm például azt tapasztalta, hogy az adott államban a munkanélküliség egyszázalékos növekedése a halálozási ráta 0,5 százalékos csökkenésével esett egybe. A közgazdász úgy véli, ennek hátterében az áll, hogy rosszabb időkben az emberek kevesebbet dolgoznak, így viszont több idejük marad magukra. Christopher Ruhm ugyanakkor hozzáteszi: a lelki egészség szempontjából ezen idôszakok egészen bizonyosan károsabbak: ilyenkor ugyanis nő az öngyilkosságok és a pszichés okok kiváltotta betegségek száma.
A fentiek nyomán adódik a kérdés: mi a jobb, fitten, de idegesen élni esetleg valamivel hosszabb ideig, vagy nagyobb gondok nélkül, az élet örömeinek hódolva tölteni napjainkat?
