BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Recessziós jelek Németországban

A tegnap közzétett adatok arra utalnak, hogy a német gazdaság a vártnál is rosszabbul teljesített januárban: a szolgáltatószektor erősen visszaesett és az állástalanok számának növekedése is meghaladta az előrejelzéseket.

2003. február 5. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A német szolgáltatószektor állapotát tükröző üzleti tevékenységi index a decemberi 45,4-ről 43,9 pontra süllyedt januárban; ilyen alacsony értékre még nem volt példa az index összeállításának kezdete, 1997 júniusa óta. Az ezt megelőző mélypont 44,2 volt, 2001 októberében, vagyis a szeptember 11-i terrortámadás után. Az 50 pont alatti érték a szektor zsugorodását jelzi, a német mutató augusztus óta e határ alatt van. A piac enyhe javulást, 45,5 pontot várt januárra. Az adat igen rossz sorba illeszkedik: a kedden közzétett PMI szerint a feldolgozóipar teljesítménye hatodik hónapja csökkent januárban Németországban, a kiskereskedelmi forgalom tavaly 2,3 százalékkal zsugorodott.
A német szolgáltatószektor visszaesése lehúzta az eurózóna egészének teljesítményét: a szolgáltatószektor üzleti tevékenységi indexe 50,6-ről 50,2 pontra süllyedt januárban a térségben. Ez azt jelenti, hogy a gazdaság e domináns szegmensét már csak egy hajszál választja el a stagnálástól. Franciaországban ugyanakkor 54,4-ről 54,8 pontra, Olaszországban pedig 55-ről 55,9 pontra emelkedett az index, ami a szektor dinamikus növekedését jelzi.
Ugyancsak a vártnál rosszabbak a tegnap közzétett német munkanélküliségi adatok. Az állástalanok száma a szezonális tényezőket figyelembe véve 62 ezer fővel, 4,274 millióra nőtt januárban. Ez sokkal rosszabb a vártnál: a Reuters által megkérdezett elemzők csak 29 600 fős növekedésre számítottak. A szezonális tényezőkkel nem korrigált munkanélküliségi ráta a decemberi 10,1-ről januárban 11,1 százalékra, négy és fél éves csúcsra ugrott. Az adatokat az elemzők katasztrofálisnak tartják, ennyi munkanélküli mellett nem lehet várni a belső fogyasztás megindulását, márpedig a kormány attól reméli az idei, immár szerény 1 százalékosra prognosztizált GDP-növekedést.

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet