Barabás T. János
Mélypontra süllyedtek a belföldi olajárak Oroszországban, bizonyítva, hogy a jóból is megárt a sok. A belföldi piacra szánt olajkészletek mennyisége az exportproblémák miatt tavaly szeptember óta 145 millióról 165 millió hordóra emelkedett, így a a korábban 18 dolláros hordónkénti belföldi ár 5 dollárt zuhant. Az UFG brókerház elemzői szerint ennek elsősorban az az oka, hogy az időjárás akadályozza az orosz olajkikötők forgalmát, s az olajvezetékek monopóliumával rendelkező Transznyefty nem hajlandó a lett olajkikötőbe szállítani. A keresztmetszet azonban máshol is szűk - a Transznyefty exportkapacitása napi 3,5 millió hordó, miközben januárban egy évtizede a legmagasabbra, napi 8,07 millió hordóra emelkedett a kitermelt kőolaj mennyisége. Hiába úszik tehát olajban az ország, ha nem tudja eljuttatni azt a jól fizető külföldi piacokra, a világpiaci ár alig felét fizető belföldi piac pedig összeomlik a túlkínálat miatt.
