BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A GDP fél százaléka kellene regionális fejlesztésre

2003. január 30. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Brüsszeli tudósítónktól:
Az EU brüsszeli bizottságának új szociális-kohéziós jelentése szerint a bővítést követően módosítani kell az elmaradottabb régiók felzárkóztatására szolgáló támogatások feltételeit. A támogatástól eleső régióktól csak fokozatosan szabad megvonni a segítséget, ugyanakkor a fejlettebb régiók elmaradottabb körzeteinek különleges gondjait a jövőben is orvosolni kell. Nagyobb súlyt kell fektetni a határ menti régiók együttműködésére, továbbá egyszerűsíteni kell a támogatások odaítélésének gyakorlatát, és bátorítani kell a decentralizációt is.
Az EU-támogatásokból azok a régiók részesülnek, amelyekben a bruttó hazai termék (GDP) nem éri el az EU átlagának 75 százalékát, illetve azok az országok, amelyeknek GDP-je az átlag 90 százaléka alatt van. A bővítést követően az uniós állampolgárok negyede él majd elmaradott régióban, és az ilyenekben élő minden tíz lakosból hat az új tagállamokból kerül ki. Ezt a hatalmas fejlettségi szakadékot kellene a közös kasszából fedezni: vagy a jelenlegi tagok rovására támogatják az újakat, vagy jelentősen emelni kell a támogatási alapokat. Brüsszel szerint az Európai Unió GDP-jének 0,45 százalékát kellene erre fordítani.
Az eddigi tapasztalatok szerint az elmaradott régiók közös problémája a nagyfokú munkanélküliség, az alacsony innovációs képesség, továbbá az ipari központoktól való nagy távolság, esetenként pedig az alacsony népsűrűség.
Gordon Tamás

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet