Túl gyors az euró erősödése, de a dollárral szembeni hároméves csúcs nem okoz problémát az eurózóna gazdaságának - nyilatkozta Pedro Solbes, az EU brüsszeli bizottságának pénz- és monetáris ügyekért felelős tagja az Európai Parlament illetékes bizottságának tegnapi meghallgatásán. Solbes szerint az egyébként nemkívánatosan nagy mértékben ingadozó árfolyam azért nem okoz gondot, mert a jelenlegi euró-dollár szint messze van a közös pénz 1999-es devizaként való bevezetésekor kialakult 1,17 dollártól. Lucas Papademos, az Európai Központi Bank (ECB) alelnöke szerint az erős euró érdeke Európának, mert ha a bank várakozásával ellentétben a gazdasági aktivitás és a kereslet gyenge marad, az infláció gyorsabban mérséklődik, és ez lehetőséget ad a jelenleg 2,75 százalékos irányadó kéthetes repokamat mérséklésére. Az euró-dollár árfolyam jelenlegi szintje nem fékezi a gazdaságot, mivel az exportra gyakorolt hatás csak igen mérsékelt - tette hozzá.
(NAPI)
