Az euró négy éve a legmagasabb szintre, devizaként való bevezetése óta nem látott magasságba erősödött tegnap a dollárral szemben: a közös európai pénzért 1,0907 dollárt is kellett adni. Az immár tizedik egymást követő napon tapasztalt euróvásárlási spirált elsősorban az esetleges iraki háborúval kapcsolatos félelmek és a globális gazdasági lassulástól tartó aggodalmak váltották ki, technikailag pedig az játszott szerepet, hogy a veszteségcsökkentő megbízások sorra aktiválódtak, miután a dollár túleladottsága ellenére a rá nehezedő nyomás nem mérséklődött. A fák azonban a devizapiacon sem nőnek az égig: túl nagy lett a profitkivét csábítása, ami miatt az euró jegyzése kora délutánra 1,0800 dollár körül stabilizálódott. Soros György szerint a dollár leértékelődése annak ellenére károsan hat a világgazdaságra, hogy versenyképesebbé teszi az amerikai exportot. A magyar származású milliárdos érvelése szerint mivel az USA a legnagyobb felvevőpiac, a külföldi vállalatoknak a gyenge dollár miatt alacsonyabb áron kell eladniuk termékeiket, ami végeredményben kedvezőtlen hatással van a többi gazdaságra.
(NAPI)
