BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Harcban áll a lengyel kormány és a jegybank

A lengyel kormány és a jegybank közötti legújabb ütközet elbizonytalanította a piacot, a zloty árfolyama a pletykák miatt erőteljesen ingadozni kezdett. Hírek szerint a kormány kedden maga avatkozott be a nemzeti valuta eladásával az árfolyam alakításába, amit a jegybank hevesen bírált.

2003. január 22. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A keddi 2,5 százalékos zuhanás után tegnap ismét emelkedett a lengyel fizetőeszköz árfolyama: míg tegnapelőtt 1 euróért még 4,17 zlotyt, 1 dollárért pedig 3,9-et is fizettek, tegnap a délelőtti kereskedésben az euróval szemben 4,1610-re, a dollárral szemben 3,8815-re erősödött a zloty. A keddi zuhanás a Gazeta Wyborcza szerint elsősorban annak tulajdonítható, hogy a londoni tőzsdén elterjedt: menesztik Grzegorz Kolodko pénzügyminisztert. A politikus korábban szokatlanul heves és nyilvános támadást intézet a jegybank monetáris politikája ellen, amely szerinte a magasan tartott kamatokkal és az emiatt erős zlotyval árt az ország gazdaságának (NAPI Gazdaság, 2003. január 22., 2. oldal).
A másik ok, hogy meg nem erősített hírek szerint a pénzügyminisztérium fennállása óta először közvetlenül a bankközi piacról vásárolt devizát és nem a jegybanktól. A bank monetáris politikai tanácsának (RPP) tagja, Boguslaw Grabowski a Radio Zetnek nyilatkozva kijelentette: nincs tudomása ilyen tranzakcióról. Ugyanakkor kijelentette, hogy csak bátorítani lehet a pénzügyminisztériumot a valutavásárlásra, amennyiben az a külföldi adósságszolgálat célját szolgálja, de káros volna, ha ezt a zloty gyengítése érdekében tennék. „Ez megengedhetetlen és botrányos lenne, mert beavatkozást jelentene az RPP hatáskörébe” - mondta.
A kormány egyik legfőbb indoka, amiért a jelenleg a magyarországinál is magasabb kamatok leszállítását követeli a jegybanktól - az alapkamat most 6,75 százalék -, hogy annak szigorú monetáris politikája csaknem recesszióba döntötte az ország gazdaságát. Az infláció ma már elenyésző: decemberben 0,8 százalék volt a 12 havi érték, de a kabinet szerint a magas kamatok elvonják a pénzt a gazdaságtól, felnyomják a zloty árfolyamát, versenyképtelenné téve a lengyel exportot s mindez együtt növeli a munkanélküliséget. A tegnap közzétett adatok szerint decemberben a rendszerváltás óta a legmagasabbra emelkedett a munkanélküliek száma: 3,217 millió állástalan tartottak számon, ami a novemberi 17,8 százalék után 18,1 százalékos rátát jelent.
B. T. J.

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet