Fél évig tartott a viszonylagos béke a lengyel kormány és a varsói jegybank között. Grzegorz Kolodko pénzügyminiszter a The Warsaw Voice című lap hét végi számának adott, tegnap kiszivárogtatott interjújában példátlanul éles hangon bírálta a központi bankot (NBP). Szerinte az a költségvetés okozta képzelt inflációs nyomás ellen küzd, figyelmen kívül hagyva, hogy az jóval a bank által célul kitűzött 2-4 százalék alatt van, sőt 1 százaléknál is kevesebb volt decemberben. A múlt heti, meglepetésszerű magyar kamatcsökkentés után a lengyel jegybank 6,75 százalékos kamata a legmagasabb a térségben. A miniszter úgy látja, már inkább deflációs, mint inflációs veszély fenyegeti a gazdaságot. Kolodko szerint a lengyel vállalkozók legnagyobb problémája a rendkívül drága hitel és az ugyancsak a kamatokkal összefüggő magas zlotyárfolyam, ami a lengyel áruk versenyképességét sújtja.
A miniszter az interjúban azt is elmondta, hogy fél évvel elhalasztják az államháztartás reformjának kulcsfontosságú intézkedéseit (NAPI Gazdaság, 2003. január 20., 2. oldal). A Reuters véleménye szerint az uniós segélyek felhasználása és az eurózóna-tagság elérése szempontjából elengedhetetlen, de várhatólag népszerűtlen reformokat a kormány nyilván nem akarja a júniusra tervezett EU-népszavazás előtt bevezetni. A költségvetési reform legfontosabb részét a második és harmadik negyedévben terjesztik a parlament elé, s az a negyedik negyedévben léphet életbe.
Nyugati elemzők szerint a késedelem kérdésessé teszi, hogy képes lesz-e az ország 2007-ben csatlakozni az eurózónához, ahogy tervezi. Boguslaw Grabowski, a jegybank volt elnöke és monetáris politikai tanácsának tagja azonban úgy látja, a csúszás nem veszélyezteti a menetrendet. A pénzügyminisztérium tegnapi bejelentése szerint a költségvetés hiánya 2002-ben a tervezett 98,5 százaléka volt, összesen 39,4 milliárd zloty (10,3 milliárd dollár). A kormány tervei szerint ez idén 38,7 milliárdra, azaz a GDP 3,9 százalékára csökken.
B. T. J.
