Brüsszeli tudósítónktól:
Az Európai Unió brüsszeli bizottsága új foglalkoztatási stratégiát dolgozott ki, amely figyelembe veszi a lakosság öregedését, a küszöbön álló bővítést és a gazdasági folyamatok felgyorsuló változékonyságát. A bizottság három alapcélt fogalmazott meg: a teljes foglalkoztatottság megteremtése (a lisszaboni célnak megfelelően), a munkahelyek minőségének és hatékonyságának javítása (figyelembe véve a tudásalapú társadalom elvárásait) és a munkaerő-piac kiszélesítése az esélyegyenlőség biztosítása érdekében. A minőségi követelményeket mennyiségiekkel egészíti ki, azaz számszerű teljesítendő feladat a nők (újbóli) munkába állítása, az idősebbek munkahelyének garantálása és végül az, hogy anyagilag is megérje állásban lenni.
A brüsszeli kezdeményezésnek széles körű társadalmi vitához kellene vezetnie, amelyben részt vesznek a szociális partnerek, a civil társadalom, és amely szervesen illeszkedik az EU egyéb gazdasági stratégiájához. A gazdasági növekedés lelassulása és a strukturális reformok, főként a rugalmas munkaerőpiac hiánya jelentősen fékezi az új munkahelyek teremtését. A márciusi EU-csúcs várható gazdaságpolitikai döntéseinek szellemében a bizottság áprilisra dolgozná ki a konkrét foglalkoztatási irányelveket és javaslatokat. Az EU-szintű cél 15 millió új munkahely teremtése az évtized végéig. A brüsszeli kezdeményezéssel egyidejűleg az EU jövőjével foglalkozó Európai Konvent arra készül, hogy az unió alkotmányában a szociálpolitika fejezetben ne rögzítsen minimálbért, mint alapjogot. Ez elsősorban brit és spanyol követelésre marad ki, cserébe viszont szerepelne a teljes foglalkoztatottság mint célkitűzés.
Gordon Tamás
