BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jól húzott a német ipar

2003. január 13. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az állóeszközök termelésétől és az építőipar teljesítményétől hajtva a német ipar kibocsátása novemberben a várakozások négyszeresével nőtt. Ez határozottan reményt ad arra, hogy az eurózóna legnagyobb gazdasága elkerüli a recessziót - írta a Reuters. A Dow Jones szerint azonban az euró erősödése miatt az elemzők csak óvatos derűlátással tekinthetnek az ipar kilátásaira. A közös pénz további izmosodásával ugyanis sérülhet a feldolgozóipari vállalatok versenyképessége.

Az ipari termelési adat talán azt jelzi, hogy a német gazdaság főleg az erős külföldi keresletnek köszönhetően már nem gyengül tovább - értékelte a HVB elemzője. HSBC szakértője szerint 50 százaléknál kisebb az esélye, hogy a gazdaság recesszióba kerül, de a tavalyi negyedik negyedévben csak stagnált a bruttó hazai termék (GDP). Ernst Welteke, a Bundesbank elnöke a múlt héten 0,3-0,4 százalékra becsülte a német GDP tavalyi bővülését.
Az ipari termelés egésze a szezonálisan kiigazított adatok szerint az októberi 1,3 százalékos visszaesést követően novemberben 2,5 százalékkal szaladt fel, míg az elemzői konszenzus csak 0,6 százalékos javulásra számított. Éves összevetésben 2,5 százalék volt az emelkedés. Az ágazat egyes szektorai közül az évek óta bajban lévő építőipar termelése 3,8, a feldolgozószektoré 2,6 százalékkal bővült. Az utóbbi különösen figyelemreméltó, mert a pénteken közzétett adatok szerint a feldolgozóipari vállalatok rendelésállománya is a vártnál jóval nagyobb mértékben bővült novemberben (NAPI Gazdaság, 2003. január 13., 2. oldal).
B. P. A.

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet