BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csak a hiányt pótolja az OPEC

Az OPEC tegnapi rendkívüli értekezletén nyersolaj-kitermelésének napi 1,5 millió hordóval való növeléséről döntött, miután a tagállamok nem akarják, hogy a venezuelai sztrájk miatt hiány alakuljon ki. A dél-amerikai ország helyzetének alakulása megjósolhatatlan, így a döntésnek az olajárra gyakorolt hatása is teljesen bizonytalan.

2003. január 12. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A venezuelai sztrájkok miatt 1,5 millió hordóval emelte meg napi nyersolaj-kitermelési mennyiségét a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) tegnapi bécsi rendkívüli ülésén. A döntés értelmében az Irak nélkül jelenleg 23 millió hordós napi összkitermelés február elsejétől a tíz ország kvótájának arányában 24,5 millióra nő.
Ez a gyakorlatilag egyelőre alig termelő Venezuela miatt csak papíron jelent változást. Így végeredményben mindössze a status quo maradt fenn. Az olajárak a múlt héten kétéves csúcsra emelkedtek, de pénteken nagyon ingadozó kereskedés végén vegyesen zártak a határidős jegyzések, mert a piaci szereplők már bekalkulálták, hogy az OPEC 1-1,5 millió hordóval növeli termelését.

A nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) februári határidős jegyzése a csütörtöki záróárhoz képest 31 centtel mérséklődve hordónként 31,68 dolláron állapodott meg. Az Európában irányadó északi-tengeri Brent viszont 3 centtel, 29,67 dollárra kúszott feljebb.
A vélemények és az érdekek távol állnak egymástól. Számottevő a hiány, mert a termelésből kiesett napi 2 millió hordó venezuelai olaj - indokolta a döntést Abdullah al-Attijah, az OPEC katari elnöke. Venezuela olajminisztere viszont derűlátóan közölte, hogy február közepére már újra 2,5 millió hordó olajat termelnek. Ali al-Naimi szaúdi olajminiszter még az értekezlet előtt úgy nyilatkozott, hogy nem lesz hiány és a kvóta növelése lenyomja az olajárat.
A legnagyobb exportőr, Szaúd-Arábia szakértők szerint nem akar ujjat húzni az USA-val és elébe akar menni azoknak a feltételezéseknek, hogy hasznot akar húzni az esetleges iraki háborúból, ezért jó előre értésre adta: akár azonnal tud annyi többletolajat adni, amennyi ahhoz kell, hogy az ár 30 dollár alatt maradjon. Más termelők viszont attól tartanak, hogy a venezuelai sztrájk vége rögtön mélybe taszítja az árat, így az egyezkedésben legfeljebb 1 millió hordós emelést támogattak. Az OPEC tagjai közül csak az egyedül névlegesen napi 8 millió hordó olajat biztosító Szaúd-Arábia rendelkezik még számottevő, 2,5 millió hordós kihasználatlan kapacitással. Becslések szerint az OPEC összes ilyen kapacitása napi 3,5 millió hordó, míg Venezuela termelése most legfeljebb mindössze napi 400 ezer hordó, szemben a sztrájk előtti 2,6 millióval. Irak leállása 2,3 millió hordóval csökkentené a kínálatot.
A lépés túl későn jött, túl kicsi és negyven napig is eltart, amíg az Öbölből az olaj ideér - véli a Fimat Futures New York-i brókercég elemzője. A Nemzetközi Kőolajügynökség (IEA) korábban közzétett havi jelentése 2 millió hordót meghaladó emelést tartott volna szükségesnek. Az Edwards Energy texasi tanácsadó cég szerint az amerikai stratégiai készletek egy részének időben való felszabadítása, a fogyasztás szezonális hatások miatti csökkenése nyomán a második negyedévben várható az árak mérséklődése, de nem lehet nagy zuhanásra számítani, mert az iraki termeléskiesés hossza teljesen bizonytalan.
B. P. A.

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet