Németországban a munkanélküliek száma öt éve nem látott szintre, 4,225 millió főre emelkedett a szezonális kiigazítás nélkül decemberben, amikor 200 ezer új állástalan regisztráltatta magát.
A munkanélküliségi ráta így a novemberi 9,7-ről decemberben 10,1 százalékra nőtt. A nyugati országrészben 8,2, a keleti tartományokban 18,4 százalékos az állástalanok aránya. A szövetségi munkaügyi hivatal szerint a szokatlanul hideg időjárás okozta a munkanélküliek számának megugrását.
Tény mindazonáltal, hogy a szezonális tényezőket figyelembe véve is 28 ezer fővel, 4,197 millió főre, négy és fél éves csúcsra emelkedett a regisztrált állástalanok száma, és ugyancsak 10,1 százalékos munkanélküliségi ráta adódott. Az adatok egybeestek a piaci konszenzussal. Az elemzők szerint hamarosan 4,5 millióra emelkedik az állástalanok száma az eurózóna legnagyobb gazdaságában, a helyzeten csak 1,5-2 százalékos GDP-növekedés tudna javítani, ami azonban teljesen kizárt az idén. A munkanélküli-segély annyira megterheli a büdzsét, hogy aligha képzelhető el, hogy a deficitet idén sikerül a GDP 3 százaléka alá szorítani.
A német kormány és a 3 millió közalkalmazottat képviselő ver.di szakszervezet képviselői tegnap előzetes megállapodásra jutottak a béremelésről folyó tárgyalásokon, így elhárult a sztrájkveszély. A megegyezés értelmében idén 2,4 százalékkal, jövőre pedig két alkalommal 1-1 százalékkal emelik a béreket. A megállapodást még jóvá kell hagynia a két fél teljes tárgyalóküldöttségének.
(NAPI)
