Árthat a gazdaságnak, ha folytatódik a korona erősödése, így minden rendelkezésre álló eszközt bevetünk az árfolyam kiigazítása érdekében, mert a jelenlegi helyzet nincs összhangban szándékainkkal és veszélyezteti célkitűzéseinket - nyilatkozta a tegnapi pozsonyi kormányülésről távozóban Marian Jusko, a szlovák jegybank elnöke. A verbális intervenciót követően az eurót 41,35 koronás középárfolyamon jegyezték a pozsonyi devizapiacon, ami azt jelzi, hogy Jusko szavai nem töltötték el túlzott aggodalommal a koronavásárlókat.
Az árfolyam tavaly novemberben érte el csúcspontját az euróval szemben közel négy hónapos erősödés után 41,1 koronával.
A durván 7 százalékos felértékelődés folytatódásának a jegybank mintegy félmilliárd euró összegű devizapiaci intervencióval és kamatcsökkentéssel próbálta útját állni. December vége óta a korona ugyan egy százalékot gyengült, de az uniós csatlakozás közelsége, a NATO-ba való meghívás, valamint a reformpártinak tartott jobbközép koalíció választási győzelme nyomán az EU-konvergenciára játszó külföldi befektetők vásárlásai folyamatos keresletet támasztanak a korona iránt és az árfolyam ismét a történelmi csúcs közelébe emelkedett - írta a Reuters. A jegybanknak a pozsonyi devizakereskedők szerint nem sok választása marad, mint hogy az eurózónához képest még mindig túl vonzó hozamok miatt legalább 150 bázisponttal, 5 százalékra csökkenti irányadó kéthetes repokamatot, illetve folytatja a költséges devizapiaci beavatkozásokat.
B. P. A.
