Aleksander Kwasniewski lengyel államfő tegnap átadta a kinevezett új miniszterek megbízólevelét. Leszek Miller kormányfő hétfőn mentette fel Jacek Piechota gazdasági és Wieslaw Kaczmarek kincstárügyi minisztert, helyükre Jerzy Hausner eddigi munkaügyi miniszter, illetve Slawomir Cytrycki helyettes államtitkár lépett. A miniszterelnök döntése értelmében egyúttal a gazdasági minisztériumhoz kerülnek át a munka- és szociális ügyek is. Az EU-csatlakozásról szóló népszavazásra történő felkészülésre külön tárcát hoznak létre Lech Nikolski vezetésével, akinek posztja a referendum után meg is szűnik.
A döntés a Rzeczpospolita című lap szerint a politikusok döntő többségét meglepetésként érte: két órával a bejelentése előtt még maguk az érintettek is cáfolták a hírt. A kincstárügyi miniszter menesztését Miller azzal indokolta, hogy szeretné megszabadítani a privatizációs ügyeket az állandó politikai feszültségtől, amit elősegít, hogy az új miniszter pártonkívüli. Piechota leváltásának oka a kormányfő szerint a gazdasági és a munkaügyi minisztérium összevonása volt, ami lehetővé teszi a társadalompolitika jobb kézbentartását, hiszen a gazdasági döntések mindegyike társadalmi és szociális hatásokkal jár. A kormányfő közölte: azon is gondolkodott, ehhez az új minisztériumhoz kapcsolják a kincstárügyet is, amivel egy gazdasági csúcsminisztérium jönne létre, ezt azonban egyelőre korainak ítélte. Ennek elsősorban az lenne a jelentősége, hogy a rendszerváltás óta gyakorlatilag gazdasági csúcsminisztériumként működő pénzügyminisztériummal szemben egy új gazdaságpolitikai hatalmi centrum jönne létre. Az ellenzék bírálta és ellentmondásosnak minősítette a most bejelentett összevonást.
Kaczmarek és Piechota menesztéséről már régóta terjednek hírek. Egyesek úgy vélik, menesztésük valamiféle hatalmi harc következménye a kormányfő és az államfő között, mert e két kormánytag állt állítólag a legközelebb az elnökhöz. Ugyanakkor kétségtelen, hogy a két menesztett miniszter körül alakult ki a legtöbb politikai vihar. Kaczmarek erősen lelassította a privatizációs folyamatot, amit nem is tagadott - az állami vállalatok értékesítéséből tavaly mintegy 3 milliárd zloty folyt be, ami a tervezettnek a felét sem érte el, és évek óta a leggyengébb eredmény, ami jelentősen hozzájárult a költségvetési hiány növekedéséhez. A privatizációs ügyekben hozott döntéseinek helyességét nemcsak politikai ellenfelei tartották erősen kérdésesnek. Piechota gazdasági miniszterként nem rendelkezett erős pozícióval a kormányban, ennek ellenére kemény bírálatok érték azért, hogy hagyta csődbe menni a szczecini hajógyárat, és reformtervei befolyásos társadalmi erők, például a bányászok érdekeit sértették.
B. T. J.
