BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ismét bővül az amerikai feldolgozóipar

2003. január 2. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A három éve nem látott alacsony szintekről több mint egy százalékkal erősödött a dollár árfolyama mind az euróhoz, mind a svájci frankhoz képest, miután az Egyesült Államokban a vártnál nagyobb javulást mutatott a feldolgozóipar teljesítménye decemberben. Az 1,05 dolláros értéket ismét sikertelenül megostromló euró hamarosan 1,0369 dollárra gyengült, így elméletivé vált a dollár menedékvaluta-szerepének elvesztéséről hetek óta folyó elemzői vita is. Az amerikai feldolgozóipari menedzserek szövetségének (ISM, korábban NAPM) felmérése szerint a szektor teljesítményét felmérő index a novemberi - még zsugorodást jelző - 49,2-ről decemberben 54,7 pontra ugrott. Ekkora havi felfutásra tizenegy és fél év, azaz az amerikai történelem tíz évig tartó rekordfellendülési időszaka alatt sem volt példa.
Norbert Ore, az ISM illetékese szerint a javulás mértékét ugyan elég nehéz megmagyarázni, de az kétségtelen, hogy a feldolgozóipar lendületbe jött. Ez várhatóan az első negyedév teljesítményében is érzékelhető lesz: a Bloomberg konszenzusa szerint a bruttó hazai termék (GDP) éves növekedési üteme a negyedik negyedévre várt 1,5-ről a folyó negyedévben 2,5 százalékra gyorsul. Az adatok mindenesetre azt mutatják, hogy a vállalatvezetők nem véletlenül derűlátóak: az új megrendelések alindexe a még csökkenést jelző 49,9-ről 63,3 pontra, közel egy éve nem látott csúcsra szökött fel.
(NAPI)

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet