Izrael fél évszázada legmélyebb recessziója valószínűleg idén is folytatódik, miután tavaly a második egymást követő évben zsugorodott a bruttó hazai termék (GDP) - írta a Reuters. A jeruzsálemi statisztikai hivatal előzetes adatai szerint az export és a belső kereslet egyidejű hanyatlása miatt a 2001. évi 0,9 százalékos GDP-zsugorodást tavaly 1 százalékos visszaesés követte. Az egy főre jutó GDP 3 százalékkal, 15 600 dollárra csökkent, a munkanélküliség 9,4-ről 10,4 százalékra nőtt, és az ipari termékek exportjának 7 százalékos zuhanását csak fékezni tudta, hogy a csiszolt gyémántok kivitele 20 százalékkal megugrott.
A védelmi kiadások növekedése csak részben tudta ellensúlyozni a befektetések és az állóeszköz-beruházások csökkenését, így a jelenlegi adatok alapján idén a GDP további 0,5 százalékos csökkenése várható - nyilatkozta a hivatal illetékese, míg a pénzügyminisztérium egyelőre kitart az ez évre 1 százalékos növekedést előirányzó prognózisa mellett. Az izraeli gazdaságot a globális gazdasági lassulás mellett az immár két éve tartó palesztin felkelés is megviseli: az idegenforgalmi bevételek, az építési hajlandóság apadt, emellett az amerikai Nasdaq tőzsdeindex összeomlása miatt visszaesett a csúcstechnológiai export.
(NAPI)
