BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rekorddal ünnepelt az euró

2003. január 1. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Készpénzként való bevezetésének első születésnapját a dollárral és a fonttal szembeni rekordértékekkel ünnepelte az euró: szilveszterkor 1,0500 dollárt, illetve 65,51 pennyt is kellett adni az eurózóna közös pénzéért. Mindkét érték három és fél éves csúcspontokat jelentett. Az euró azonban még így is csak értékének felét nyerte vissza ahhoz képest, hogy amikor 1999 január elsején a tizenöt tagú európai unió tizenegy - később tizenkét - országának számlapénzévé vált, még 1,18 dollárt ért és azóta jegyzése megjárta a 0,8225 dolláros mélységet is. Az euró mostani erősödését a devizakereskedők az Irak elleni esetleges háború és az észak-koreai atomprogram újraindításának számlájára írták, de egyúttal arra is figyelmeztettek, hogy bármely feszültség enyhülése hirtelen dollárerősödést eredményez, mert a közös pénz technikailag rendkívüli mértékben túlvásárolttá vált a gyenge ünnepi forgalomban.
A térség vezetői büszkék az euró izmosodására. Romano Prodi, az EU brüsszeli bizottsága elnöke szerint az euró minden szempontból beváltotta a reményeket és most már főszerepet játszik a világgazdaságban is. Az Európai Központi Bank (ECB) az évfordulóra kiadott közleményében hangsúlyozta, hogy az euró a világ második leggyakrabban használt pénzévé vált a dollár mögött és tekintélye egyre nő, elsősorban a térséghez közel eső országokban. Pedro Solbes, az EU brüsszeli bizottságának monetáris és pénzügyekért felelős tagja azt mondotta, hogy az erős euró a térség érdeke, mert alacsonyabb importárakat és csökkenő inflációt eredményez. Divatos manapság a gyengébb valuta mellett érvelni, hiszen rövid távon előnyöket jelent az exportőröknek, közép- és hosszú távra azonban hiba a gyenge pénz mellett síkra szállni - figyelmeztetett Solbes. Hans Eichel német pénzügyminiszter szerint az euró dollárárfolyama nem ad okot aggodalomra, mert, mint mondta, a paritás környéki jegyzés még nem veszélyezteti az exportőrök helyzetét.
B. P. A.

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet