BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Vérszegény az eurózóna

2002. december 19. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az eurózóna ipari termelése az elemzői konszenzusban szereplő 0,6 százaléknál jóval kisebb mértékben, 0,2 százalékkal csökkent októberben, a szeptemberi stagnálás után. Éves összevetésben a szeptemberi 0,3 százalékos süllyedés után októberben 0,3 százalékkal nőtt a kibocsátás, noha az elemzők 0,1 százalékos csökkenésre számítottak. Talán túljutott a térség gazdasága a mélyponton - kommentálta a vártnál jobb adatokat a Dow Jones által megkérdezett közgazdász. Az EU brüsszeli bizottsága ennél borúlátóbb: tegnap közzétett negyedéves jelentése szerint nincs jele annak, hogy gyorsulna az eurózóna vérszegény gazdasági növekedése, ezért a kormányoknak mindent meg kell tenniük a gazdasági szereplők bizalmának gyors erősítése érdekében. A belső kereslet fellendülése a magas munkanélküliség miatt lassú, a tőzsdei árfolyamcsapda alacsonyan tartja a vállalatok beruházási és készletezési hajlandóságát, és az euró utóbbi időben végbement erősödése csökkenti az exportra termelő vállalatok haszonkulcsát. A hiedelmekkel ellentétben azonban az euró dollárral szembeni 7 százalékos idei felértékelődésének nem volt érzékelhető hatása az exportra - áll a jelentésben. Pedro Solbes, a bizottság pénzügyekért és monetáris politikáért felelős tagja szerint azonban emiatt csökkent az exportőrök haszonkulcsa, ami piaci részesedésük zsugorodásához vezethet, ez pedig a következő hónapokban tovább ronthatja a növekedési kilátásokat. A térség bruttó hazai termékének (GDP) bővülési üteme várhatóan a jövő év második felében éri el a gazdasági teljesítőképesség alapján elvárható szintet, de ennek egyik legfontosabb feltétele, hogy csak mérsékelten emelkedjenek a munkabérek - véli Solbes.
B. P. A.

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet