Az euró már elnyerte a bizalmat a pénzt naponta használó tizenkét országban, de az eurózóna lakossága még mindig úgy gondolja, hogy a közös valuta készpénzként való január elsejei bevezetése az infláció megugrását okozta - derül ki az EU brüsszeli bizottságának felméréséből. A jelentés szerint a tények mást mutatnak: a fogyasztói árak mindössze 0-0,2 százalékkal emelkedtek az eurókészpénzre átállás miatt. Az euró támogatottsága mindazonáltal nőni fog, mert június 30-áig a kiskereskedőknek be kell szüntetniük az árak régi pénzben való feltüntetését és akkorra a nemzeti valutákat is kivonják a forgalomból. A lakosság 92,8 százaléka szerint könnyen kezelhetők a papírpénzek, míg az érmék esetében ez az arány 66 százalék. Ugyanakkor az embereknek még csak 42,2 százaléka számol már szinte mindent euróban, de nagyobb értékű tartós fogyasztási cikkek, autó és lakás vásárlásakor csak minden nyolcadik kalkulálja ki az árat a közös pénzben. A jelentésből az is kiderül, hogy az egy- és kéteurós bankjegyek bevezetésének szükségességéről jelenleg folyó vitát a lakosság akadémikusnak tartja, hiszen a válaszadók több mint négyötöde elégedett a címletezéssel.
(NAPI)
