A szeptemberi 37,1 milliárdról októberben 35,07 milliárd dollárra csökkent az Egyesült Államok külkereskedelmének deficitje - jelentette a washingtoni kereskedelmi minisztérium. A hiány mérséklődésére számítani lehetett, mert októberben volt a nyugati parti dokkmunkássztrájk, amely az importot az exportnál érzékenyebben érintette. Az import októberben 117,05 milliárd dollárt, az export 81,98 milliárd dollárt tett ki, így mindkét érték elmaradt a szeptemberi szinttől. Az adatokból az következik, hogy a külkereskedelem a vártnál kevesebbet visz el a negyedik negyedévi bruttó hazai termékből (GDP), és hiánya a folyó fizetési mérleg deficitjét kevésbé növeli.
A dollár mégsem erősödött a jelentés után az euróhoz képest, mert akkorra már közel egy százalékot izmosodott az amerikai pénz árfolyama. Az euró az egy nappal korábbi, új hároméves csúcspontot jelentő 1,0339 dollárról tegnap egészen 1,0237 dollárig gyengült, miután Ari Fleischer, a Fehér Ház szóvivője közölte: továbbra is érvényes az úgynevezett erősdollár-politika. A még a Clinton-kormány idejéből származó és Bush elnök előző pénzügyminisztere által is átvett retorika ugyan nem jelent konkrétumot, de folyamatos hangoztatásával eddig sikerült megakadályozni a dollár gyengülését. Ez jelenleg azért nagyon fontos az Egyesült Államoknak, mert a folyó fizetési mérleg óriási hiányát a külföldiek finanszírozzák amerikai államkötvény- és részvényvásárlásaikkal. Ha viszont a dollár trendje hirtelen megfordulna, az a pénzkivonás miatt öngerjesztő folyamattá válna - mondják egyes elemzők. Mások szerint viszont a lassan gyengülő dollár egyenesen jól jönne, mert segítené az exportőröket, és a kereskedelmi deficit csökkenése a folyó mérlegben is érzékelhető lenne.
B. P. A.
