Brüsszeli tudósítónktól:
A flandriai mezőgazdasági munkaadók érdekvédelmi szervezete felszólította a flamand kormányt, hogy könnyítse meg kelet-európai idénymunkások belgiumi munkavállalását. A belföldi folyami hajózás és a közúti fuvarozási ágazatok után a zöldség- és gyümölcstermesztők is kifogásolják, hogy Belgium nem kötött kölcsönös munkavállalási megállapodást a kelet-európai országokkal, így lehetetlen legálisan alkalmazni a térségből érkezett munkavállalókat. A flamand munkaadók a szomszédos országokra, elsősorban Németországra hivatkoznak, ahol évente mintegy negyedmillió idénymunkás dolgozik engedéllyel az agrárszektorban. A flamand kormány azonban mind ez ideig ellenállt a nyomásnak, és azzal vádolja a munkaadókat, hogy nem tesznek elég erőfeszítést a hazai munkapiacon kínálkozó munkaerő átképzésére. Mindaddig, amíg Belgiumban kelet-európai béreket akarnak fizetni a gazdaságok, nem csodálkozhatnak, ha nincs elegendő hazai jelentkező - hangzik a miniszter érvelése. A flamand zöldség-, gyümölcs- és virágszektorban évente több ezer illegális szezonmunkás talál munkát, elsősorban lengyelek, románok és délszlávok. Ha tetten érik őket, kiutasítás és pénzbírság fenyegeti őket, és munkaadójuknak is tetemes büntetést kell fizetnie a tb-járulékok befizetésének elmulasztása miatt. Az utóbbi években a munkaerőgondok ellenére gombamód szaporodnak a dísznövénytermesztő gazdaságok: háromszáz új cég létesült.
Gordon Tamás
