BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A szlovák gazdaság a legdinamikusabb a térségben

Szlovákiában a harmadik negyedévben 4,3 százalékkal nőtt a GDP, ezt az ütemet egyetlen más gazdaság sem érte el Közép-Európában. A pozsonyi parlament elfogadta a jövő évi költségvetést, amely az első olyan büdzséje az országnak, amely az EU-normáknak megfelelően készült.

2002. december 12. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A pozsonyi statisztikai hivatal tegnap közzétett adatai szerint a harmadik negyedévben éves összevetésben 4,3 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék Szlovákiában. 1998 óta nem volt ilyen gyors a növekedés az országban, amely ezzel az élre került a térség gazdaságai között – emelte ki a Reuters. Az ütem már az előző negyedévekben is gyors volt: az év első három hónapjában 3,9, a másodikban 4 százalékkal bővült a GDP, így a statisztikai hivatal a korábbi 3,7-ről 4 százalékra emelte egész éves növekedési prognózisát. A harmadik negyedévi eredményben meghatározó szerepet játszott, hogy a lakossági fogyasztás 5 százalékkal emelkedett és az export 10,1 százalékkal bővült, amivel szemben az import a Dow Jones adatai szerint 9,9 százalékkal nőtt.
Az elemzők a kedvező adatok ellenére jövőre a gazdasági növekedés lassulására számítanak a kedvezőtlen külgazdasági körülmények és a kormány szigorú takarékossági programja miatt. A költségvetési kiadások korlátozása és a tervezett adóemelések várhatólag visszafogják majd a hazai fogyasztást, a külföldi tőkebefektetések viszont segítenek inkább exportorientált vágányra átállítani a gazdaságot. Mindezeket figyelembe véve a statisztikai hivatal a jövő év első negyedére 3,8 százalékos GDP-növekedéssel számol. Sokkal kedvezőtlenebbül fog alakulni az infláció, amely a novemberi 2,9 százalék után a statisztikai hivatal előrejelzése szerint 2003 első negyedének végére 8,7 százalékra ugrik a közüzemi díjak, az adók és illetékek emelkedése miatt.
A szlovák parlament elfogadta a jövő évi költségvetési tervezetet, amelynek értelmében az idei 7,7 százalékról 4,92 százalékra csökkentik a hiányt. A kormány már korábban takarékossági intézkedéseket jelentett be, melyek egyik célja, hogy 2006-ig a GDP 3 százalékára mérsékeljék a deficitet, hogy az ország 2008-ban csatlakozhasson az eurózónához. A jövő évi költségvetést éppen ezért már az uniós szabályoknak megfelelően készítették el.
(NAPI)

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet