BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lefékeződött a cseh gazdaság

2002. december 11. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az augusztusi árvízkatasztrófa miatt a második negyedévi 1,9-ről a harmadik negyedévben 1,5 százalékra lassult a bruttó hazai termék (GDP) éves szintű bővülése Csehországban. Három éve nem volt ilyen lassú a gazdasági növekedés az országban, a Reuters elemzői azonban ennél is kisebb, 1,2 százalékos ütemmel számoltak. A prágai statisztikai hivatal, amelyet ugyancsak elöntött az árvíz, egyúttal 2,5 százalékról lefelé módosította a második negyedévi GDP-bővülést. A korona a GDP-adat nyomán mintegy negyed százalékponttal, 31,08-ra erősödött az euróhoz képest.
A statisztikai hivatal az adatokat kommentálva arra utalt, hogy a fő kereskedelmi partnereknél is stagnált a gazdaság, ráadásul az erős korona is kedvezőtlenül hatott az exportra. Így a korábbi negyedévekkel ellentétben a gazdaság hajtóerejét a kivitel helyett a magánfogyasztás jelentette, amely a reálbérek növekedésének és az alacsony kamatok miatt megugró lakossági hitelfelvételnek köszönhetően éves összevetésben 5,3 százalékkal bővült a második negyedévi 5,1 százalék után. Az állami kiadások 3,7 százalékkal nőttek, ami a helyreállítási munkákra költött hatalmas összegek miatt nem jelentett meglepetést - írta a Dow Jones. A statisztikai hivatal a folyó negyedévben 2 százalékos GDP-bővülést valószínűsít, így számítása szerint az év egészében 2 százalékkal nő a gazdaság, ami a leglassabb ütem 1999 óta.
B. P. A.

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet