Brüsszeli tudósítónktól:
Az EU-külügyminiszterek tegnapi tanácskozásán kiderült: nemcsak a tagjelöltek nehezítik meg a bővítés utolsó szakaszát, de a tagállamok legalább annyi nehézséget támasztanak. Ausztria lényegében újranyitotta a már ideiglenesen lezárt közlekedési és energiapolitikai jogfejezeteket. Az energiapolitikában a csehországi temelíni atomerőmű biztonságával kapcsolatban felmerült korábbi aggályok kezelésére az osztrák kormány egy biztonsági jegyzőkönyvvel kívánta kiegészíteni a cseh csatlakozási szerződést. Ezt azonban több tagállam is visszautasította, feltehetőleg saját atomerőmű-politikájuk kényessége miatt. Ferrero-Waldner osztrák külügyminiszter tegnapi sajtótájékoztatóján ugyan cáfolta, hogy kormánya blokkolni akarja a bővítést, de ragaszkodik ahhoz, hogy a két problémát megnyugtatóan rendezzék, és ez már csak Koppenhágában lehetséges. Az is nyilvánvalóvá vált, hogy a dán elnökség javaslatcsomagja nagy ellenállásba ütközik, így szintén a kormányfőkre vár a végső megegyezés. A holland külügyminiszter szerint kevéssé segíti a folyamatot, hogy a brüsszeli bizottság elnöke, Romano Prodi felszólította a tagállamokat, tartsák magukat az Agenda 2000 anyagi kereteihez, amelyben a bővítésre még többet irányoztak elő, mint amennyiről a brüsszeli csúcson megállapodtak. A tagországok között leginkább a török kérdésben van egyetértés: valószínűnek tűnik, hogy Koppenhágában a Berlin-Párizs megállapodást fogadják el,
vagyis 2004-ben az a bizottság ismét jelentést készít Törökországról és amennyiben a politikai feltételeket teljesítettnek ítélik, akkor 2005 nyarán megkezdik a csatlakozási tárgyalásokat Ankarával.
Gordon Tamás
