A lengyel főtárgyaló szerint az uniós tagjelölteknek a legutóbbi ajánlatoknál 2 milliárd euróval több járna. Mint Jan Truszczynski a Radio Zet lengyel kereskedelmi rádióban kifejtette: a dán EU-elnökség utolsó pénzügyi javaslata igen pozitív, de nem kielégítő. A csatlakozási tárgyalások lengyel küldöttségének vezetője emlékeztetett arra, hogy az unió tagországai három éve Berlinben 42,5 milliárd eurót terveztek fordítani az EU bővítésére, pedig akkor még csak hat új ország felvételéről volt szó. Márpedig ez több mint 2 milliárddal haladja meg a dánok által javasolt, egyes tagországok szerint túl nagyvonalú összeget. A lengyelek úgy vélik, legalább ezt a pénzt szét kellene osztani az új tagok között. A főtárgyaló hangsúlyozta, hogy Lengyelország nem áll egyedül a dán javaslattal kapcsolatos fenntartásait illetően a tagjelöltek között, s úgy fogalmazott, hogy a visegrádi országok szolidárisak egymással.
A Rzeczpospolita című befolyásos varsói lap szerint a dán EU-elnökséget különösen ingerli a lengyel tárgyalóküldöttség magatartása, sőt azzal vádolják Varsót, hogy „fellázította” a visegrádi országokat és más tagjelölteket is. A dánok szerint emiatt olyan tagjelöltek is új igényekkel álltak elő, amelyek már késznek mutatkoztak a gyors megállapodásra, illetve kivárásra játszanak, abban bízva, hogy ha a lengyeleknek sikerül valami többletet kiharcolni, akkor tőlük sem tagadhatja meg azt az Európai Unió.
B. T. J.
