BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rugalmasabb lesz a stabilitási megállapodás

2002. november 27. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Brüsszeli tudósítónktól:
Az EU brüsszeli bizottsága tegnap egyhangúan jóváhagyta a stabilitási és növekedési megállapodás reformjára vonatkozó javaslatot. A cél továbbra is a költségvetési egyensúly elérése és a belső államadósság ledolgozása, de Pedro Solbes, a bizottság pénzügyekért felelős tagja a rugalmasabb megközelítés érdekében azt javasolja, hogy az egészséges makrogazdasági mutatókkal rendelkező országok kapjanak nagyobb teret a gazdaságélénkítő beavatkozásra. Brüsszel egyúttal ragaszkodik ahhoz, hogy nagyobb önállóságot kapjon az úgynevezett korai figyelmeztetés kibocsátása és a szankcióval járó eljárás megindítása terén, ha egy tagállam deficitje túlzónak bizonyul. A testület különösen akkor kíván erélyesen fellépni, ha egy tagország nem tesz erőfeszítést a belső államadósság csökkentésére.
Romano Prodi, a bizottság elnöke, aki a közelmúltban ostobának bélyegezte a stabilitási megállapodást, tegnap sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a két referenciaérték továbbra is mértékadó: a deficit nem haladhatja meg a GDP 3 százalékát, az államadósság pedig a GDP 60 százalékát. A jelentős költségvetési hiánnyal küszködő országokat köteleznék, hogy a deficit nem ciklikus okokkal magyarázható részét évente fél százalékkal csökkentsék, amíg nem érik el az egyensúlyt. A költségvetés átmeneti romlásával járó kiadások viszont akkor engedélyezhetőek, ha azok olyan beruházásokat fedeznek, amelyek hosszabb távon alkalmasak valamely szektor reformjára, például a közegészségügy vagy az oktatás rendbetételére. Ez elősegítheti, hogy a kormányok kevésbé riadjanak vissza a strukturális reformoktól, még akkor is, ha ennek gyümölcseit esetleg éppen politikai ellenfeleik aratják le.
Gordon Tamás

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet