BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megterhelik az amerikai büdzsét a katonai kiadások

2002. november 24. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az amerikai kormány nem akármekkora deficittel kezdte az október elsejével indult új pénzügyi évet: a hiány az egész évre tervezett csaknem felét tette ki az első hónapban: 53,99 milliárd dollár volt, szemben az egy évvel korábbi 7,99 milliárd dollárral - derül ki a washingtoni pénzügyminisztérium hét végén közzétett jelentéséből. A Wall Street jóval kisebb deficitre számított, de az adóbevételek és a társadalombiztosítási befizetések egyaránt két számjegyű mértékben estek vissza éves összevetésben. Ugyanakkor a kiadási oldalt megdobta a terrorizmus elleni harc és az Irak elleni esetleges háborúra való készülődés: katonai célokra csupán októberben 30,4 milliárd dollárt költött a Bush-kormány. Emellett az egy évvel korábbi 17,2 milliárd dollárral szemben az egészségügyre fordított összeg 21,7 milliárd dollárra nőtt.
A szeptemberrel zárult előző pénzügyi év egészében 157,67 milliárd dolláros lyuk keletkezett a büdzsében, ami egyúttal 1997 óta az első deficit volt. Emiatt a demokraták a kormány gazdaságpolitikáját - egyebek mellett az általuk rossznak tartott 1,35 ezer milliárd dolláros adócsökkentési programot - hibáztatják, míg a republikánusok szerint törvényszerű, hogy a gyenge gazdasági teljesítmény és a tőzsdei árfolyamok lejtmenete miatt kevesebb a bevétel.
A most indult teljes pénzügyi évre a Fehér Ház 109 milliárd dolláros hiányt prognosztizál, ugyanakkor a sokkoló októberi adat megjelenéséig csak 47 milliárdos hiányt jósló független elemzők már azt sem tartják elképzelhetetlennek, hogy az akár a 200 milliárd dollárt is eléri.
B. P. A.

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet