A szeptemberi 0,2 után az energia jelentős drágulása miatt októberben 0,3 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak az Egyesült Államokban, a nagy változékonyságú energia- és élelmiszerárak nélküli havi maginfláció pedig 0,1-ről 0,2 százalékra emelkedett - derül ki a washingtoni munkaügyi minisztérium tegnap közzétett jelentéséből. Az adatok teljesen egybeestek a Wall Street-i konszenzussal, így az inflációs jelentésnek nem sok köze volt ahhoz, hogy a vezető tőzsdeindexek lefelé nyitottak, az államkötvényhozamok csökkentek, a dollár pedig gyakorlatilag stagnált az euróhoz képest. Az energiahordozók nélküli 12 havi infláció 2,2 százalék, a maginfláció pedig 2,1 százalék volt, azaz jócskán meghaladja a Fed két héttel ezelőtti 50 bázispontos kamatcsökkentése után már csak 1,25 százalékos irányadó egynapos kamatát, de egyik érték sincs messze a jegybank által az árstabilitás szempontjából szoros figyelemmel kísért 2 százaléktól - írta a Bloomberg. A gazdaságnak a külkereskedelmi adatok tanúsága szerint szüksége van a nagyon alacsony kamatszintre: szeptemberben mind az export, mind az import visszaesett, így a kereskedelmi hiány az augusztusi 38,3 milliárd dolláros rekordról 38 milliárdra szűkült. Ez viszont azt vetíti előre, hogy a bruttó hazai termék (GDP) harmadik negyedévi, éves szinten 3,1 százalékos növekedési adata várhatóan felfelé módosul, mert az előzetes hivatalos becslés jóval nagyobb, 39,4 milliárd dolláros szeptemberi deficittel számolt - írta a Dow Jones.
(NAPI)
