A lengyeleknek nincs kifogásuk néhány hónapos csúszás ellen az Európai Unió bővítésében, de abba nem mennek bele, hogy emiatt az unió csökkentse a 2004-re beígért támogatásokat - jelentette ki Leszek Miller lengyel kormányfő, aki Varsóban tárgyalt Günter Verheugennel, az EU brüsszeli bizottsága bővítésért felelős tagjával. Grzegorz Kolodko pénzügyminiszter rádióinterjújában megerősítette, hogy egy fillérről sem hajlandók lemondani.
Józef Oleksy volt miniszterelnök, a szejm európai integrációs bizottságának elnöke viszont inkább arra helyezte a hangsúlyt, hogy nem szeretnék, ha késne a bővítési menetrend, és 2004 júniusa a legutolsó elfogadható határidő. A befolyásos politikus a napokban többször is keményen bírálta az EU elvárásait, amelyeket a Reuters szerint drákóinak és imperialistának minősített. Nem maradhatott el mögötte a jobboldal sem. Lech Kaczynski, aki a Szolidaritás megalakulása óta játszik hol kisebb, hol nagyobb szerepet a lengyel politika színpadán, most a vasárnapi varsói főpolgármester-választás győzteseként bírálta az unió szabta feltételeket. A jobbközép Törvény és Igazság (PiS) párt vezetője kijelentette, hogy a belépés híve, de a jelenlegi feltételeket elfogadhatatlannak tartja.
B. T. J.
