BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A visegrádiak elutasítják az EU ajánlatát

2002. november 11. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Brüsszeli tudósítónktól:
A visegrádi országok, azaz Magyarország, Lengyelország, Csehország és Szlovákia nem fogadják el az EU brüsszeli csúcstalálkozójának anyagi döntéseit, mert azok számukra túlságosan is előnytelenek. A hét második felében Varsóban tartanak csúcstalálkozót az EU tagjelöltjei, amire a visegrádi négyek főtárgyalói nyilatkozatot készítenek elő a tízek közös álláspontjáról a csatlakozási tárgyalások hátralévő szakaszára. A legfontosabb követelés, hogy az új tagok mindaddig csak részlegesen tesznek eleget befizetési kötelezettségeiknek, amíg a támogatásoknak is csak egy részéhez juthatnak hozzá. A logika lényege: az EU csak hosszú átmenet után hajlandó arra, hogy ugyanazokat az anyagi támogatásokat adja meg, mint a jelenlegi tagoknak. Ha tehát az unió eltér saját joganyagától, akkor az újak is eltérhetnek. További egységes követelés, hogy a csúcson a regionális támogatási alapból az utolsó pillanatban, német követelésre lecsípett két és fél milliárd eurót bocsássák rendelkezésre, hiszen arról egyszer már Berlinben, az Agenda 2000 keretében megállapodtak. A visegrádiak továbbra is elfogadhatatlannak tartják a mezőgazdasági támogatások kilencéves átmenetét, szerintük 2007-től már az EU-gazdákkal azonos szinten kell állni. A visegrádiak szempontjai világosak, kérdés azonban, sikerül-e ezt közös véleményként elfogadtatni a többi tagjelölttel, amelyek érdekei megosztottak. Minél szegényebb ugyanis egy tagjelölt, annál jobban jár a csatlakozással, már csak azért is, mert költségvetési befizetése alacsonyabb, mint a relatíve gazdagabb visegrádiaké. Ők tehát attól tarthatnak, hogy egy merevebb tagjelölti álláspont késleltetheti a bővítést.
Gordon Tamás

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet