Tovább dagad a svéd Ericssonnál kirobbant kémügy, miután a svéd távközlési vállalat újabb két alkalmazottját függesztette fel, akiket azzal gyanúsít, hogy közreműködtek a vállalat bizalmas adatainak egy külföldi titkosszolgálat számára történő átadásában. Ezzel négyre nőtt a cég fejlesztési részlegénél gyanúba keveredettek száma, akik közül múlt szerda óta ketten már a stockholmi rendőrség vendégszeretét élvezik. Az ipari kémkedési ügy fő gyanúsítottjai mégsem ők, hanem egy a cégtől hat hónapja végkielégítéssel távozott volt alkalmazott, akit a rendőrség éppen akkor tartóztatott le, amikor egy külföldi titkosszolgálat tisztjével randevúzott. A Reuters birtokába került dokumentum szerint a svéd ügyészség ipari kémkedés miatt indított eljárást.
Az ügy fejleményeként Svédország valószínűleg kiutasít az országból egy orosz diplomatát, de ezt a külügyminisztérium nem erősítette meg. Az Ericsson nem árulta el, hogy a gyanúba keveredettek milyen információkat juttattak el a külföldi titkosszolgálatoknak, azt azonban közölte, hogy ezek valószínűleg nincsenek összefüggésben katonai projektekkel és csak kis kár keletkezett, még ha a kémek hosszú ideje tevékenykedtek is a cégnél. Az egyébként vastagon veszteséges Ericsson a JAS-39 Gripen vadászgépekhez fejleszt radar- és rakéta-célbajuttató rendszereket. A mostani a legnagyobb ipari kémkedési ügy Svédországban azóta, hogy 2001. februárjában a svájci-svéd ABB egy alkalmazottját őrizetbe vették azzal a gyanúval, hogy Oroszországnak kémkedett. Őt bizonyítékok hiányában két nap után szabadon engedték és azóta is az ABB alkalmazottja.
B. P. A.
