Az elemzői várakozásoknak megfelelően az Európai Központi Bank (ECB) és a Bank of England (BoE) tegnap egyaránt változatlanul hagyta kamatait: az eurózóna irányadó kéthetes repokamat-minimuma 3,25 százalék, a brit kéthetes repokamat pedig 4 százalék maradt. A két vezető európai jegybank már egy éve nem változtatott kamatszintjén, noha a piaci szereplők nem elhanyagolható része arra számított nem tud kitérni a monetáris enyhítést váró nyomás elől. Wim Duisenberg, az ECB elnöke sajtóértekezletén hangsúlyozta, hogy az M3 pénzmennyiségi mutató továbbra is túl bő likviditást jelez, ami veszélyezteti az eurózóna árstabilitását. A bankelnök meglepőnek nevezte az amerikai kamatcsökkentés mértékét.
A Reuters által idézett elemzők véleménye kivételesen közel áll a sokat bírált jegybankelnökéhez. A Fed szerintük nagy kockázatot vállalt azzal, hogy 50 bázisponttal mérsékelte a kamatot, egyúttal jelezte, hogy a belátható jövőben nem tervez további csökkentést. Könnyen ugyanabban a csónakban találhatja magát, mint a japán jegybank, amely a kamat nullára szorítása ellenére sem tudott fellendülést elérni, mert a likviditás növelése nem vezetett a deflációs nyomás enyhüléséhez. Ha a tőzsdei árfolyamok a Fed várakozásai ellenére sem indulnak emelkedésnek, az visszahat az egész gazdaságra, ami a jelenleg már csak 1,25 százalékos kamat további csökkentését teszi szükségessé, miközben a monetáris politika muníciója gyors ütemben fogy el.
A gazdaság lendülete szempontjából fontos háztartási fogyasztást ugyanakkor serkentik az alacsonyabb hitelek, különösen azután, hogy az időközi törvényhozási választásokból Bush elnök megerősödve került ki, így feltehetően keresztül tudja vinni a gazdaság ösztönzését célzó tervezett adócsökkentést. Ez azonban ikerdeficithez, azaz a folyó fizetési mérleg és a költségvetés egyidejű hiányához vezethet, amivel megnő annak a kockázata, hogy a dollár gyengülésével párhuzamosan apad az USA-ba irányuló tőkebeáramlás.
B. P. A.
