Brüsszeli tudósítónktól:
Az EU brüsszeli bizottsága egyre kevésbé bízik abban, hogy a korábbi célnak megfelelően az év végéig elfogadják a tagállamok adóharmonizációs csomagját. A teljes megállapodást a forrásadó körüli nézeteltérés akadályozza. Ausztria, Belgium és Luxemburg akkor egyezik bele az adóreformba, ha az EU-n kívüli adóparadicsomok is hasonló rendszabályokat léptetnek hatályba, azaz a bankok hétéves átmeneti idő után információt adnak a tagállamok adóhivatalának a nem rezidens EU-állampolgár takarékbetétjéről. Az adóparadicsomnak számító Monaco és Andorra abban az esetben hajlandó az együttműködésre, ha a legnagyobb európai érdekelt, Svájc is beadja a derekát. Frits Bolkestein, a brüsszeli bizottság illetékes tagja azonban eddig teljesen eredménytelenül tárgyalt ez ügyben.
Bern legutóbbi ajánlata némi elmozdulást jelent, de még mindig reménytelenül távol van az EU által keresett kompromisszumtól. Svájc egyfajta biztosítékként 35 százalékos adót róna ki az EU-állampolgárok betétjére fizetett kamatokra, amit aztán megosztana az érintett országgal. Ezen túlmenően hajlandó a banktitok feloldására, de csak konkrét megkeresés esetén. Ezt azonban ahhoz a feltételhez köti, hogy Ausztria, Belgium és Luxemburg is hasonló mértékű adót szabjon meg, szemben az általuk kialkudott szabályozással, amely szerint az első három évben 15, utána négy évig 20 százalékos adót vetnek ki. Bolkestein ezzel szemben azt kéri Berntől, hogy kötelezze az EU-állampolgárokat: vagy beleegyeznek abba, hogy a svájci bank önkéntesen informál, vagy fizessék meg automatikusan a forrásadót. A tizenötök a brit Financial Times értesülése szerint azt is fontolóra vették, hogy amnesztiában részesítik a svájci bankszámla-tulajdonosokat, remélve, hogy az érintettek kivonják pénzüket az alpesi országból, amely ez esetben inkább elfogadja az EU követelését.
Gordon Tamás
