Brüsszeli tudósítónktól:
Az EU pénzügyminiszterei tegnapi ülésükön jóváhagyták a brüsszeli bizottság javaslatát a Portugália elleni eljárás megindításáról. Lisszabon tavalyi és idei költségvetési hiánya túl magas, és legfeljebb jövőre várható javulás. Az eurózónát megalapozó maastrichti szerződés, illetve az arra támaszkodó stabilitási és növekedési megállapodás értelmében az európai Gazdasági és Monetáris Unió, azaz az eurózóna tagjai kötelesek költségvetési hiányukat a GDP 3 százaléka alatt tartani, és szankcióval kell szembenézniük, ha a deficit huzamos ideig jelentősen e plafon fölött van. Az érintett országot figyelmeztetik, később a GDP 0,5 százalékáig terjedő pénzbüntetésben részesíthetik.
Hans Eichel, a bonni kormány pénzügyminisztere megerősítette: a német deficit az idén ugyancsak meg fogja haladni a 3 százalékot, és számít arra, hogy országát brüsszeli javaslatra a tagállamok figyelmeztetésben részesítik. Nem hivatalos adat szerint a német deficit 3,7 százalékos lesz. Időközben Párizs és Berlin közös nyilatkozatban foglalt állást a stabilitási és növekedési megállapodás fenntartása mellett, bár bizonyos elemeinek rugalmasabb kezelésére tett javaslatot. Francis Mer francia pénzügyminiszter a tagállamok gazdasági mutatóinak közös értékelését javasolja, vagyis a költségvetési deficit mellett figyelembe kellene venni az inflációt, a foglalkoztatási mutatókat, az államadósság alakulását és olyan, a jövőnek szóló befektetéseket, mint például a kutatás-fejlesztés és esetleg a nyugdíjalapok biztosításának forrásait. Romano Prodi, a brüsszeli bizottság elnöke ismételten védelmébe vette korábbi szavait, amikor ostobának minősítette a stabilitási megállapodást. A problémát, mint mondta, nem a célkitűzés okozza, hanem az, ha a gazdasági mutatókhoz mereven ragaszkodnak.
Gordon Tamás
