BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Felpörgött az USA gazdasága

Az új autók vásárlásától hajtott fogyasztói költekezés a harmadik negyedévben számottevően felgyorsította az Egyesült Államok gazdaságát. A munkanélküliségi ráta októberi emelkedése és a feldolgozóipar zsugorodása azonban erős fékezést jelez előre, ami miatt a piac szinte biztosra veszi a Fed újabb kamatcsökkentését.

2002. november 3. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A második negyedévi 1,3 után a harmadik negyedévben éves szinten 3,1 százalékra gyorsult az Egyesült Államok bruttó hazai termékének (GDP) növekedési üteme - derült ki a washingtoni kereskedelmi minisztérium előzetes jelentéséből. A Wall Street 3,5-3,7 százalékos bővülést várt. A gazdaság felpörgését a GDP kétharmadát adó magánfogyasztás és ezen belül különösen az új autók vásárlása segítette elő. A lakossági kiadások 4,2 százalékkal bővültek, ami több mint kétszerese volt a második negyedévi 1,8 százalékos ütemnek, miután az autógyártók újra nulla kamatú, ötéves futamidejű kölcsönnel kínálták minden idei és néhány jövő évi modelljüket is. A kormánykiadások is nagyobb ütemben nőttek, különösen a katonai kiadások, amiket a terrorizmus elleni harc fokozódása 5,1 százalékkal lendített fel.
Az állami költekezés lehet a gazdaság motorja a folyó negyedévben, mert arra senki nem számíthat, hogy az átlagamerikai negyedévente új kocsit vesz.

A magánfogyasztás lanyhulása miatt az utolsó negyedévre a Wall Street 2 százalék körüli GDP-bővülést vár, mert szeptember vége óta nőtt a munkanélküliség és még inkább zsugorodik a feldolgozóipar.
A regisztrált állástalanok aránya a szeptemberi 5,6-ról októberben 5,7 százalékra emelkedett és az agrárszektoron kívül a várt 5 ezer munkahely keletkezése helyett ugyanennyi szűnt meg. A beszerzési menedzserek szövetségének (ISM) felmérése szerint a feldolgozóipar zsugorodása felgyorsult: az ISM-index, amely 50 pont felett a szektor növekedését, alatta zsugorodását jelzi, a szeptemberi 49,5-ról októberben 48,5 pontra süllyedt. Az adatok nyomán a dollár három hónapja nem látott szintre, paritásra gyengült az euróval szemben és sokak szerint a zöldhasú elleni következő támadás elsöpörheti a jelenleg 1,0050 dollárnál lévő technikai ellenállási szintet is.
A piacokon szinte készpénznek veszik, hogy a Fed nyíltpiaci bizottsága (FOMC) szerdai ülésén 25 bázisponttal tovább mérsékli a negyvenegy éves mélyponton, 1,75 százalékon lévő irányadó egynapos kamatot. A kontraktus novemberi határidős jegyzéséből 1,53 százalék adódik, a Reuters által megkérdezett 22 elsődleges forgalmazóból 21 szerint biztos a kamatcsökkentés, ebből hat brókercég 50 bázispontot vár.
NAPI

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet