BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Meglepetést okozott a szlovák jegybank

Alaposan meglepte a piacot a szlovák jegybank azzal, hogy tegnap 25 bázisponttal csökkentette a kéthetes repokamatot. A bank bízik a drasztikusan romló külkereskedelmi mérleg javulásában, aminek a következménye akár további monetáris enyhítés is lehet az idén.

2002. október 29. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A pozsonyi bankközi devizapiacon a hétfői 41,55 korona/euró árfolyam tegnap délutánra 41,62-ra gyengült, miután a szlovák jegybank bejelentette: 25 bázisponttal, 8 százalékra csökkentette az irányadó kéthetes repokamatot. Az egynapos betéti kamatot a jegybank változatlanul 6,5, az egynapos repót pedig 9,5 százalékon hagyta.
A Reuters által megkérdezett elemzők szerint a legfrissebb külkereskedelmi adatok tükrében váratlan volt a kamatcsökkentés. A piac nem számított monetáris enyhítésre, mert a pozsonyi jegybankot eddig sem az infláció csökkenése - szeptemberben éves szinten 2,8 százalék volt -, sem a lengyel és cseh kamatcsökkentés nem indította meg. Ezt eddig azzal indokolta, hogy a kicsi és nyitott szlovák gazdaságnak problémát jelent a nagy külkereskedelmi hiány. Márpedig a hiány három hónap után ismét nőtt szeptemberben, így a monetáris enyhítés inkább csak azt a megelőlegezett bizalmat jelzi, hogy átmeneti a kedvezőtlen fejlemény. A deficit az augusztusi 4,012 milliárdról szeptemberben 8,248 milliárd koronára (198 millió euró) ugrott. Az import 11,6 százalékos növekedése négy hónap óta először múlta felül az export bővülését, amely 10,6 százalékos volt. Az elemzők egyszeri 50 bázispontos enyhítésre számítottak, de csak a jövő évi költségvetés jóváhagyása után, így a mostani lépést a kedvezőtlen adatok miatti kompromisszumnak tekintik. A további kamatcsökkentés eszerint a későbbi makroadatok, egyebek között a külkereskedelmi mérleg alakulásának függvénye.
(NAPI)

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet