A feldolgozóipar üzleti hangulata tovább romlik Németországban, de mivel más szektorokban javulás tapasztalható, nem kell tartani attól, hogy a gazdaság ismét recesszióba esik - nyilatkozta Gernot Nerb, az Ifo vezető közgazdásza. Az Ifo hétezer nyugatnémet vállalatvezető megkérdezése alapján kalkulált üzleti bizalmi indexe a szeptemberi 88,2-ről októberben 87,7 pontra, azaz kilenchavi mélypontra süllyedt. Az elemzői várakozások 87,6-88 pont között szóródtak, így az adatok mérsékelt hatást gyakoroltak a piacokra.
A Bloomberg által megkérdezett elemzők szerint a német gazdaság további gyengülésére számítanak jövőre az USA gazdasági kilátásainak bizonytalansága miatt, ráadásul a berlini kormánykoalíció által tervezett adóemelések kedvezőtlen hatást gyakorolnak a befektetésekre és a magánfogyasztásra is. Hans-Werner Sinn, az Ifo elnöke maga is úgy véli, hogy az egyik legrosszabbul szereplő tőzsdeindexre, a frankfurti DAX-ra pillantva nem tűnik jó ötletnek a tőkenyereség-adó bevezetése, mert árt a beruházásoknak. Wolfgang Clement gazdasági és munkaügyi miniszter a tavalyi 0,6 százalék után ez évre már csak 0,5 százalékos, jövőre pedig 1,5 százalékos GDP-növekedést vár - értesült a Der Spiegel. A kormány utolsó hivatalos prognózisaiban 0,75, illetve 2,5 százalékos növekedés szerepelt.
Az adóemelések ügye azonban még nem lefutott kérdés. A Focus magazin értesülése szerint Hans Eichel pénzügyminiszter azt fontolgatja, hogy egy évvel elhalasztja a magánbefektetők részvénytranzakcióit sújtó adó január elsejére tervezett kiterjesztését. A tárca nem kommentálta az értesülést, mondván, hogy a törvénytervezetet november 20-án tárgyalja meg a kabinet. A Berliner Zeitung úgy tudja, hogy a kormány egész pénzügyi csomagját átdolgozzák, beleértve az adóemeléseket is. Az ellenzék által ellenőrzött tartományok feltehetően nem fogadják az adóemelésre vonatkozó javaslatokat, a pénzügyi válság elkerüléséhez azonban valahogy be kell tömni a büdzsében tátongó mintegy 10 milliárd eurónyi lyukat.
B. P. A.
