A japán Toyota Motor Corp. megerősítette azokat a lapjelentéseket, hogy Lengyelországban épít új motorgyárat (NAPI Gazdaság, 2002. október 16., 5. oldal). A gyár 2005-től évente 120 ezer kétliteres dízelmotort állít elő az Avensis és a Corolla modellekhez. Uranisi Tokuicsi, a Toyota vezérigazgatója varsói sajtóértekezletén emlékeztetett rá, hogy a 100 millió eurós költséggel Walbrzychben létrehozott sebességváltó-üzemmel együtt ezzel a térségben legnagyobb gyártóbázisuk jön létre. Közölte, hogy a kereslettől függően készek akár évi 300 ezer darabra felfuttatni az új motorgyártó üzem éves teljesítményét, és nem zárkóznak el további invesztícióktól sem. Ewa Freyberg gazdasági miniszterhelyettes elmondta, hogy az Európai Unió előírásainak megfelelően a beruházáshoz adott adó- és egyéb kedvezmények értéke nem haladja meg a 15 százalékot.
A 170 millió eurós beruházást a lengyel kormány különösen fontosnak tartja, mert folyamatosan csökkennek a külföldi tőkebefektetések az országban: a 2000-es 10,6 milliárd dollár után 2001-ben a Reuters szerint már csak 7,2 milliárd érkezett. A Rzeczpospolita rámutatott, hogy az idei külföldi befektetések messze elmaradnak az ország szükségleteitől, de tudomásul kell venni, hogy a tőke oda megy, ahol számára a legkedvezőbbek a feltételek, s nem oda, ahol a legnagyobb szükség van rá. Ezért a kormány igyekszik pozitív jelzéseket adni az átláthatóságot és a törvényességet illetően, de a befektetők ellenirányú jeleket is látnak: például nem csökkentették az ígért mértékben a társasági adót.
B. T. J.
