Egy nappal azután, hogy Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök válságtanácskozást tartott a FIAT vezetőivel, Romano Prodi, az Európai Unió brüsszeli bizottságának elnöke ígéretet tett arra, hogy gyorsan megvizsgálják a csőd szélére került autógyártó ügyét és hamarosan döntést hoznak. A La Repubblica értesülései szerint a FIAT elnöke, Paolo Fresco és vezérigazgatója, Gabriele Galateri olyan ajánlatot tett a kormányfőnek, hogy hajlandók eladni a FIAT Autót, ha a kormány engedélyezi a cég energiaipari konzorciumának, az Italenergia Bis SpA-nak tíz új erőmű építését. Ezzel a társaság megerősítené helyét az energiaágazatban és munkahelyeket teremtene az autógyárakban elvesztettek helyett.
A társaságnak az az elképzelése, hogy a FIAT Autót egy új vállalatnak adják el, amelyet a cég legnagyobb hitelezőiből: a nagybankokból, az állami fejlesztési ügynökségből, a Sviluppo Italiából, valamint a General Motorsból (GM) hoznának létre. A GM-nek 20 százalékos részesedése van jelenleg az olasz autógyártóban. A kormányügynökség az új vállalatban 20-25 százalékot kapna. Berlusconi azonban a La Repubblica szerint elégedetlen a tervvel, hiszen az azt jelentené, hogy a FIAT elnyelte az évtizedeken át neki juttatott állami milliárdokat és most erőművek formájában kifizetteti autógyárainak árát Rómával.
Mario Monti, a bizottságnak versenyügyekben illetékes tagja elmondta: Berlusconival közölte, hogy nem nyújthat állami segítséget a FIAT-nak Brüsszel jóváhagyása nélkül. A FIAT Auto gondjait már csak olaszországi alkalmazottai több mint 20 százalékának elbocsátásával látja megoldhatónak, a terv múlt heti bejelentése azonban országos sztrájk- és tüntetéshullámot váltott ki.
B. T. J.
