Az Afganisztánnak felajánlott 4,7 milliárd dollárnyi támogatás elegendő ahhoz, hogy talpra állítsa a háborúk nyomán romokban heverő gazdaságot - közölte az Ázsiai Fejlesztési Bank (ADB) dél-ázsiai vezérigazgatója, Ivaszaki Josihiro. A nemzetközi segítség lehetővé teszi, hogy az ország öt év alatt elérje vagy meghaladja a bruttó hazai termék (GDP) 1998-as szintjét, és a háború előttinél gyorsabb ütemű, évi 10 százalékos növekedési pályára álljon. A GDP 1998-ban még 6 százalékkal nőtt és az összege mintegy 6 milliárd dollár volt, ma ezzel szemben csak 4 milliárd dollár, amiben a tálib uralom által okozott gazdasági károk mellett az elmúlt négy év aszályai is szerepet játszottak.
Az ADB számításai szerint a program első évében 1,7 milliárd dollárra van szükség az újjáépítéshez, ebből 1 milliárd az új befektetés, 700 millió pedig a folyó kiadások, elsősorban a kormányzati tevékenységhez kapcsolódó költségek fedezetéül szolgál. Az utóbbiból már mintegy 600 milliót átutaltak, ami jövő márciusig fedezi a kiadásokat. A befektetések célja az első hullámban az infrastruktúra fejlesztése, különös tekintettel az országot a szomszédaival összekötő utakra. Ez megkönnyíti a menekültek hazatérését is, akik közül a bank adatai szerint 1,7 millió már hazaköltözött, s az év végéig további 300 ezer visszatérésére számítanak.
A ma életbe lépő valutareform keretében három nullát levágnak a pénz névértékéből, így a régi 1000 afganis bankjegyeket 1 afganis bankjegyekre cserélik. A valuta az elmúlt években rohamosan vesztett értékéből, így az árfolyam az utóbbi napokban 46 ezer afganira gyengült a dollárral szemben. A reform keretében emellett az ország északi részére is kiterjesztik az afganit, ahol jelenleg a dosztumi a fizetőeszköz, amely a helyi hadúr, Abdul Dosztum nevét viseli.
(NAPI)
