BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Amerika: hogyan lesz így növekedés?

A fogyasztói kereslet visszaesése és a bizalom csökkenése, valamint a gyengülő részvénypiacok miatt nem lehetetlen, hogy a politikusok és piaci guruk által szuggerált gazdasági növekedés nem indul be olyan sebességgel, mint azt szeretnék. A napokban világot látott makroadatok ugyanis egyre másra múlják alul a várakozásokat, hiába is próbálnak az előzetes becslésekkel némi lelkesedést csöpögtetni a vánszorgó amerikai gazdaságba.

2002. augusztus 1. csütörtök, 16:51

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az amerikai ISM beszerzési menedzserindexe júliusban 50,5 lett, ami messze elmarad mind az előző havi 56,2-es, mind az elvárt 54,9-es szinttől. Ez alig haladja meg a növekedést a csökkenéstől elválasztó 50 pontos határvonalat, azaz a feldolgozóipar éppen csak növekedett.
Az építőipari kiadások a várt 0,2 százalékos expanzió helyett 2,2 százalékkal csökkentek júniusban. Májusban 2,0 százalékos volt a csökkenés.
Az elmúlt hét folyamán 20 000 fővel 387 ezerre nőtt a munkanélküli segélyért jelentkezők száma az Egyesült Államokban. Ez a szám jóval felülmúlja a várakozásokat, amelyek 374 000 főt prognosztizáltak. Az azt megelőző héten 362 ezer fő jelentkezett segélyért.
A tegnapi makrohírek sem túl bizalomgerjesztőek. A Wall Street nem túl vérmes várakozásaira is alaposan rácáfolt az USA bruttó hazai termékének (GDP) második negyedévi növekedése: a kereskedelmi minisztérium előzetes adatai szerint mindössze 1,1 százalékos volt éves összehasonlításban. A piac 2,1-2,3 százalék körüli növekedést valószínűsített. Ugyancsak kellemetlen meglepetés, hogy az 1999-ig visszanyúló revízióból kiderült: a múlt év egészében 1,2 százalék helyett csak 0,3 százalékkal nőtt a GDP, mert nem csak az eddig feltételezett harmadik negyedévben, hanem már a második és az első negyedévben is zsugorodott a gazdaság.
A második negyedévi adatok azt mutatják, hogy igencsak lelassult a GDP kétharmadát adó fogyasztói kiadások növekedési üteme: az első negyedévi 3,1 százalékos bővülést a másodikban 1,9 százalékos követte.
Kissé talán kedvezőbb képet fest ugyanakkor a Federal Reserve jelentése. A Fed 12 körzetéből érkezett beszámolókat összegző, közép-európai idő szerint szerda este nyolckor nyilvánosságra kerülő Beige Book szerint az amerikai gazdaság az utóbbi hetekben mérsékelt növekedést mutatott. A kiskereskedelmi árak vegyesen alakultak, a munkapiac helyzete azonban kevéssé javult, ez utóbbi kihatással lehet az amúgy is lassú talpraállásra.

Kummer Krisztián
Kummer Krisztián

Ez is érdekelhet