Romano Prodi, a bizottság elnöke és Mario Monti, a versenyügyi biztos közös sajtóértekezleten hangsúlyozták a változás rendkívüli jelentőségét. A bizottság megítélése szerint az új rendszer a gyártók, a forgalmazók és egyszersmind a fogyasztók előnyére válik. Az új szabályozást, amely idén októbertől lép életbe, több éves alapos előkészítés során dolgozták ki és finomítotték, miközben az összes érdekelt - ipar, kereskedelem, fogyasztói szervezetek - képviselőivel konzultáltak. A témát előre vitára bocsátották az Európai Parlamentben is, amelynek húsz módosító javaslatából 18-at be is építettek. Végül a bizottság egyhangúlag fogadta el az új szabályozást, pedig több államférfi, például Gerhard Schröder német kancellár is tiltakozott a német autóipar védelmében.
Monti véleménye szerint már ideje volt szigorításokat bevezetni, és a gépkocsi-forgalmazást jobban alávetni a szokásos versenynek ugyanis az elmúlt húsz év alatt az európai gépkocsigyártás nagyot fejlődött, a forgalmazás rendje viszont semmit. Az európai fogyasztó számára az egységes belső piac ellenére is szinte lehetetlenné tették, hogy egy másik tagországban kedvezőbb áron vegyen kocsit, ráadásul odahaza sem igazán versenyeztek érte a forgalmazók. Monti elmondta továbbá, hogy a leendő közép- és kelet-európai tagok helyzetét is figyelembe vették az új szabályozásnál.
Az új szabályozás szerint a gépkocsigyártók két elosztási rendszer közül választhatnak, de a kettőt együtt nem alkalmazhatják. A kizárólagos rendszerben a gyártó által megbízott kereskedő kap egy kijelölt földrajzi területet a gyártó kocsijainak terítésére, de ezen belül eladhat kocsikat viszonteladóknak is, amelyek már nem tartoznak a gyártó cég hivatalos hálózatához. A szelektív rendszerben a gyártó kocsijait csak az általa megbízott forgalmazók adhatják el, de ezek nem kapnak kijelölt földrajzi térséget. A gyártók alkalmazhatják a kizárólagos rendszert bizonyos országokban és térségekben, míg a szelektívet másutt, de a kettőt együtt nem. 2005. őszéig fokozatosan fel kívánják számolni a gyártóknak azt a jogát, hogy megszabják kereskedőiknek, hol rendezzék be eladó telepeiket. Az új szabályozás lehetővé teszi, hogy a kereskedők többféle márka új kocsijait is kínálják telepükön. Megszüntetik ugyanakkor azt a kötelezettségüket, hogy javító-karbantartó muhelyt is kelljen működtetniük; erre a tevékenységre ezentúl az autógyártóknak külön szerződéseket kell kötniük más vállalkozókkal. Mivel a bizottság várakozásai szerint a következő években erősen csökkenni fog a forgalmazók száma, egy részük átállhat javításra. Az új szabályozás a személygépkocsikra, a könnyű haszonjárművekre, a kisteherautókra és a buszokra vonatkozik majd.
A forgalmazók számának csökkenésére vonatkozó bizottsági becslésnek ellentmond, hogy már vannak kezdeményezések szupermarketek részéről is gépkocsik eladására.
