BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Világbotránnyá nő a WorldCom ügye

Világpolitikai szintre emelkedett a WorldCom botrány, miután a világ nyolc vezető hatalma, a G-8 kanadai csúcstalálkozóján szemére vetették Bush amerikai elnöknek, hogy az USA cégek könyvelési praktikái a nemzetközi gazdaság stabilitását veszélyeztetik. Bush dühöngött és szigorú vizsgálatot ígért, amit a Kongresszus is követel.

2002. június 27. csütörtök, 12:19

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Eközben a távközlési vállalatóriás egy nagy lépéssel közelebb került a csődhöz, miután az amerikai értéktőzsde bizottság (SEC) az eseményekre példátlan sebességgel reagálva úgy döntött, bírósághoz fordul: csalással vádolja a WorldComot és polgári jogi pert indít ellene, miután vezetői 3,8 milliárd dollár hiányt "eltüntettek" könyvelésükkel. Ráadásul a cég igazgatói és irányítói ellen is vizsgálatot indít a SEC, mert értesülései szerint azok a veszteségeket eltitkoló, 15 hónapos időszakban 31,6 millió dollár értékben szabadultak meg jó áron saját részvényeiktől. Ez azonban csak csekély töredéke annak a vagyonnak, amire a vezetők szert tettek saját részvényeik eladásával az elmúlt évtizedben - a teljes összeg 1,48 milliárd dollár. Ebbers volt vezérigazgató és cégalapító 59,2 millió, a múlt kedden kirúgott Scott Sullivan pénzügyi igazgató, akit a leginkább tartanak felelősnek a csalásért, 45,4 millió dollár értékben adott el papírokat. A csúcstartó John Sidgmore, aki az áprilisban eltávolított Ebbers helyét vette át, s aki összesen 91,6 millió dollárnyi részvénytől szabadult meg még időben.
Az Enronét is meghaladó, minden idők legnagyobb vállalati csődjével fenyegető ügyben most szorítanak a nagybankok - a világ 25 vezető bankjának mintegy 4,5 milliárd dollárral tartozik a WorldCom. A legnagyobb amerikai pénzintézetek a múlt hónapban hiteleztek a cégnek 2,65 milliárd dollárt.

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet