BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gyenge lesz az euróövezet GDP-adata

Olaszországban az első negyedévben mindössze 0,1 százalékkal bővült a GDP éves összehasonlításban. Várhatóan ennél is rosszabb lesz a német GDP-adat, az egyik gazdaságkutató intézet szerint folytatódott a recesszió. Az eurózóna gazdaságának alakulását illetően az egyetlen kedvező hír tegnap a francia ipari termelés növekedése volt.

2002. május 15. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Sokkolóan alacsony - fakadt ki egy elemző, miután az olasz statisztikai hivatal (ISTAT) bejelentette, hogy az első negyedévben a bruttó hazai termék (GDP) éves összehasonlításban csupán 0,1 százalékkal nőtt, negyedéves viszonylatban pedig a gazdaság csak ledolgozni tudta a tavaly október-decemberben elkönyvelt 0,2 százalékos csökkenést. Az elemzők, akik előzőleg 0,2-0,3 százalékos éves GDP-bővülést valószínűsítettek, egyetértenek abban, hogy az euróövezet harmadik legnagyobb gazdaságának idei növekedése jócskán el fog maradni a kormány előrejelzésében szereplő 2,3 százaléktól. A brüsszeli bizottság és a Nemzetközi Valutaalap egyaránt csak 1,4 százalékot prognosztizál, elemzők 1,2-1,3 százalékra számítanak. A lassabb növekedés miatt veszélybe kerülhet az a kormányzati célkitűzés, hogy idén a GDP 0,5 százalékára szorítsák le a költségvetési hiányt.
Bár az ISTAT még nem részletezte a GDP-komponensek alakulását, az már kiderült, hogy az alacsony növekedés döntően a lakossági kereslet és az ipari termelés gyengélkedésének tudható be. Ez utóbbiról árulkodik az a szintén tegnapi közlés is, hogy márciusban az iparvállalatok kibocsátása a szezonális tényezők figyelembevételével az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal, éves összehasonlításban pedig 7,6 százalékkal csökkent. Ennél nagyobb éves visszaesést utoljára 1996 augusztusában regisztráltak.
Olaszország - amely a 12 valutauniós ország közül elsőként közölt GDP-adatot - 20 százalékkal részesül az eurózóna gazdaságából, így a siralmas olasz adat rá fogja nyomni bélyegét a valutauniós GDP-mutatóra. A növekedés igen halvány lesz, miután a DIW gazdaságkutató intézet szerint a német gazdaság az első negyedévben az előző három hónaphoz képest 0,1 százalékkal, éves összehasonlításban pedig 1,5 százalékkal zsugorodott. Tavaly a harmadik és negyedik negyedévben 0,1, illetve 0,5 százalékos GDP-csökkenést mértek negyedéves viszonylatban, így ha a DIW kalkulációja helyes, az a recesszió elhúzódását jelenti. A sovány gazdasági teljesítményt az intézet főként annak tulajdonítja, hogy a vállalatok visszafogták beruházásaikat és a magas munkanélküliség miatt vérszegény a lakossági fogyasztás. A DIW mindazonáltal azt jósolja, hogy a második negyedévben - főleg a külpiaci kereslet hatására - már 0,5 százalékra gyorsulhat a negyedéves GDP-növekedés. A hivatalos első negyedévi adatot május 23-ára ígérik.
Kedvezőbbnek látszik a helyzet az euróövezet második legnagyobb gazdaságában, Franciaországban, ahol az ipari termelés márciusban 0,5 százalékkal nőtt februárhoz képest, igaz, így is 0,9 százalékkal alacsonyabb volt, mint egy évvel korábban. A Reuters elemzői konszenzusa csak 0,2 százalékos havi növekedést prognosztizált, a vártnál jobb teljesítményt leginkább az autó- és az energetikai ipar kibocsátásának bővülése magyarázza.
P. Z.

Barabás János T.
Barabás János T.
Papp Zoltán
Papp Zoltán

Ez is érdekelhet