BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hiába gyengíti a koronát a cseh jegybank

A cseh jegybank minden igyekezetével a korona gyengítésére törekszik, mivel annak mostani árfolyama komolyan veszélyezteti az ország gazdasági egyensúlyát - jelentette ki Zdenek Tuma, a bank kormányzója. A korona már több mint 16 százalékot erősödött az euróhoz képest. Ma reggel 29,95-ös euróárfolyamon kezdett, áttörve a 30-as határt, később visszakanyarodott 30,10-re.

2002. április 12. péntek, 12:02

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A gyengítés érdekében a jegybank - a kormánnyal kötött megállapodás nyomán - a csehországi privatizáció révén beáramló külföldi devizát távoltartja a bankközi piactól. A más formában a cseh pénzpiacra bejutó devizamennyiség elégséges a folyó fizetési mérleghiány fedezésére. Emiatt a mostani koronaárfolyamnak nincs reális alapja, azt csupán a piaci várakozások táplálják - véli Tuma.
Az eddigi makroadatok szerint az erős korona egyelőre nem vetette vissza a cseh gazdaság teljesítményét. A cseh ipari termelés februárban 5,8 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakát, miközben az elemzők csupán 3,2 százalékot vártak. Különüsen az exportértékesítés volumene nőtt, év/év alapon 13,7 százalékkal.
Ennek ellenére sok exportőr, ma mintegy három tucat csehországi termelővállalkozás, köztük a Skoda autógyár, közös petíciót hozott nyilvánosságra, amelyben a kormánytól és a CNB-től egyaránt hatásos intézkedéseket kértek a cseh korona túlzott drágulása ellen.

Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet