Március 15-ig a tavalyi feltételekkel lehet átváltani az euróövezet országainak tagvalutáit a Magyarországi Volksbank Rt. fiókjaiban. A bank minden tagvalutát elfogad. Ezután már csak magas jutalék ellenében cserélik a hitelintézetek a megszűnő fizetőeszközöket, hiszen az euróövezetben legkésőbb február 28-ától minden tagvaluta elveszti a törvényes fizetőeszköz státusát.
A március elsejei történelmi időponttól kezdődően csak az euró a hivatalos fizetőeszköz. Március 14-éig az OTP Bank Rt. a schillinget és a német márkát, március 31-éig az Erste Bank Hungary Rt. - az ír font és a görög drachma kivételével - a tíz euróövezeti ország valutáját fogadja el. A Kereskedelmi és Hitelbank Rt. lapzártánkig nem hozott döntést arról, hogy meddig fogadja el a schillinget és a márkát. Az euróra váltás a bankoknál nem hozott jelentős változásokat. Így a Budapest Bank és a Postabank Rt. egyaránt arról számolt be, hogy várakozásaiknak megfelelően túlnyomórészt schilling és márka érkezett a fiókokba. A bankok a korábbi tagvaluták és a jelenlegi euróállomány értéke között nem tapasztalnak számottevő eltérést. A Postabank devizaállományának szerkezetében az euró dominál. A hitelintézetnél a devizamegtakarítások fokozatos növekedését tapasztalják. Az OTP Bank úgy informálta lapunkat, hogy nála tavaly szeptember és idén február 5. között 14,5 milliárd forint értékben váltottak schillinget és 50,5 milliárd forint összegben német márkát. A legalacsonyabb értékű váltás - ez 40 millió forint volt - portugál escudóban történt. Az OTP Bank tudatta, hogy jelenleg 220 ezer eurószámlát vezet mintegy 167 milliárd forint értékben, ebből csak 24 ezret nyitottak az euróra konvertálás után. A legtöbben még tavaly beváltották otthon tartott valutájukat és legnagyobbrészt euróra konvertálták azt.
Vigh György Zsolt
