BUX 138960.55 -0,24 %
OTP 45250 -0,11 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Félmilliárd dolláros per a cseh kormány ellen

A Ronald Lauder amerikai vállalkozó tulajdonában lévő Central European Media Entreprises Ltd. (CME) társaság 526,9 millió dolláros kártérítést követel a Cseh Köztársaságtól, mert szerinte az nem védte meg kellőképpen a Nova televízióba fektetett beruházásait - áll az MTI jelentésében.

2001. december 18. kedd, 10:38

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Michal Donath, a CME képviselője kifejtette a CME követelése a stockholmi nemzetközi döntőbíróság határozatán alapul. A bíróság szerint a cseh kormány megsértette a beruházások kölcsönös védelméről szóló cseh-holland megállapodást, és ezért a Hollandiában bejegyzett CME-nek joga van a kártérítésre. Csehország december elején egy svéd bíróságon megtámadta a döntést, és ennek az eljárásnak a befejezéséig nem hajlandó fizetni. Donath szerint az 526,9 millió dollár csak alapösszeg, amelyet a kamatokkal meg kell növelni. Ezekkel együtt a CME jelenlegi követelése 690,06 millió dollár. Ez az összeg szerinte naponta 217 296 dollárral emelkedik. A nemzetközi döntőbíróságnak a kártérítés nagyságáról a per második szakaszában kellene döntenie. Ennek a szakasznak 2002. június 10-ig kellene lezárulnia. Lauder az amszterdami bíróságon 28 millió dolláros kártérítést vasalt be Vladimír Zelezny-n, a Nova kereskedelmi televízió igazgatóján. Ugyanakkor egy londoni pert, amely a stockholmihoz hasonlóan a Cseh Köztársaság ellen folyt, elvesztett. Abban a perben azonban nem a CME, hanem Lauder mint amerikai vállalkozó pereskedett a cseh állammal.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet